نماتد (سرطان خاک) چیست؟

نماتد (سرطان خاک)

💥《نماتد (سرطان خاک) چیست؟》

– کرم لوله‌ای ریشه‌گرهی گیاه انگل‌های کرم لوله‌ای از سرده هستند.

– محل زندگی آن‌ها خاک مناطق نسبتاً گرم با زمستان کوتاه است. در حدود ۲۰۰۰ گیاه مستعد عفونت با کرم لوله‌ای ریشه گرهی هستند و این انگل باعث از بین رفتن در حدود ۵ درصد از محصولات کشاورزی است.

– لارو کرم لوله‌ای ریشه گرهی باعث عفونت ریشه و باعث به وجود آمدن گال در ریشه می‌شوند.

– این کرم لوله‌ای مهم‌ترین کرم لوله‌ای انگل گیاهی است که بیشترین خسارت را به انواع محصولات زراعی و باغی وارد می‌کند و شاید بتوان گفت هیچ گیاهی نیست تا از آلودگی و حملهٔ این کرم لوله‌ای مصون باشد.

– اولین بار در سال ۱۸۵۵ توسط برکلی (Berkeley) در گلخانه‌ای در انگلستان روی ریشه‌های خیار مشاهده شد و در ایران روی ۱۹ تیرهٔ گیاهی ازجمله: گوجه فرنگی، سیب زمینی، چغندر قند و انواع کدو و نیز درختان از مهم‌ترین میزبان‌های این کرم لوله‌ای هستند.

– کرم لوله‌ای نر کرمی شکل و کرم لوله‌ای ماده گلابی شکل است که کرم لوله‌ای ماده پس از جفت‌گیری یا حتی بدون جفت‌گیری با کرم لوله‌ای نر، تولید تخم می‌کند و تخم‌ها را در داخل یک کیسه ژلاتینی به منظور محافظت قرار می‌دهد.

– تخم‌ها ممکن است همگی یا بعضی از آن‌ها در داخل یا خارج بافت‌های ریشه گذاشته شوند و به همین صورت زمستان‌گذرانی می‌کنند و سپس در فصل بهار این تخم‌ها شکسته شده و لارو سن دوم آن‌ها به گیاه میزبان حمله می‌کند.

⚠️علائم بیماری

— علائم بیماری ناشی از این کرم لوله‌ای، بیشتر روی ریشه‌ها ظاهر می‌شود که علائم به صورت گره، گره شدن، و برجستگی‌های گره مانند وپوسیدگی خشک ظاهر می‌شود که در گیاهان جوان ممکن است منجر به مرگ آن‌ها شود و در گیاهان مسن به صورت کوتولگی، کاهش رشد، زردی گیاه و گاهی پژمردگی گیاه در ساعات گرم روز می‌باشد.

♻️ غلامرضا خالقی
♻️ مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره
📞 تلفن همراه ” تلگرام و واتس اپ
09121104324
♻️ لینک کانال تلگرامی
@zarko0h
♻️ آدرس سایت های رسمی:
googerd-zarkooh.com‌
googerd-zarkooh.ir
♻️ آدرس الکترونیکی مربوط به ویدئو (آپارات)
https://www.aparat.com/googerdzarkooh

پست‎های مرتبط:

شادابی درختان لیمو با گوگرد فرآوری شده با کود گاوی

با سلام در تصویر شادابی درختان لیمویی که با گوگرد...

پسیل پسته

مخفیگاه پسیل پسته زیر پوست درختان پسته

مخفیگاه پسیل پسته زیر پوست درختان پسته حنماً قبل از...

بررسی آفات یونجه و راهکارهای مبارزه با آنها

بررسی آفات یونجه و راهکارهای مبارزه با آنها: ⭕️سرخرطومی برگ...