نکات کمپوست

علت سرخشکیدگی درختان

با سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستان و کشاورزان معزز

– لازم دانستم با کسب اجازه از مدیریت محترم گروه جناب آقای مهندس خالقی نکاتی مفید و کاربردی در خصوص کمپوست تهیه شده با گوگرد زرکوه را خدمت دوستان محترم عرض نمایم :

🔸بر اساس تجربیات و مطالعاتی که در کود سازی انجام شده است اگر تمام توده کمپوست در معرض درجه حرارت ترموفیلیک ( دمای بین 50-55 ) درجه سانتیگراد قرار گیرد و این دما برای مدت چند روزی حفظ شود تمامی عوارض بیماریزای ناشی از مدفوع انسان و حیوان از بین خواهند رفت. به عنوان مثال تخم آسکاریس بیش از همه نسبت به دمای توده کمپوست مقاوم است. با روشی که جناب خالقی در خصوص تهیه کمپوست با گوگرد زرکوه ارائه فرمودند میتوان درجه حرارت بالایی ( 55 -60 درجه سانتی گراد) را در این روش تهیه کمپوست طی فرایند بیولوژیکی که حاصل از مخلوط گوگرد معدن زرکوه با کودهای حیوانی به وجود میآید را بدست آورد
– علی الاصول این درجه حرارت بالا دلیل معتبری برای نابودی (پاتوژنها) و (پارازیتها) و بسیاری از (تخم انگلها) در توده کمپوست به روش مخلوط گوگرد ارگانیک معدن زرکوه با کودهای حیوانی است.
– به عنوان مثال تخم آسکاریس به مدت کمتر از یک ساعت در حرارت بالای 50 درجه سانتیگراد به هلاکت میرسد.
📌لازم به ذکر است ایجاد دمای 46 درجه سانتی گراد به مدت یک هفته نیز میتواند کلیه عوامل پاتوژن و بیماریزا در توده کمپوست را از بین ببرد.
⭕️ این در حالی است که بنده شخصا در هنگام تهیه کمپوست با گوگرد معدن زرکوه (دمای 60 درجه سانتیگراد بالای صفر) را از عمق یک متری توده کمپوست مخلوط شده با گوگرد معدن زرکوه را اندازه گیری نمودم که این مهم جای بسی تعجب است.
در هر صورت برای رسیدن به یک کمپوست استاندارد سه واقعه مهم اتفاق می افتد :
1- همه انگل ها و باکتریها ی بیماریزا از بین میروند
2- مواد آنتی بیوتیک در محصول نهایی کمپوست باقی می ماند
3- گونه هایی از میکروبها و سایر ارگانیسمها در کود کمپوست باقی می مانند که با میکروبهای معمولی خاک معارض نیستند.
لازم به ذکر است اینکه تهیه کمپوست با روشهای معمول حداقل 3 تا 6 ماه زمان میبرد .
💢 اما دستیابی به یک کمپوست مفید و قابل استفاده (در مدت 2 تا 3 هفته) و صرفه جویی در زمان نشان از خاص بودن گوگرد معدن زرکوه دارد.

دکتر عباس خلیلی

پست‎های مرتبط:

پسیل پسته

مخفیگاه پسیل پسته زیر پوست درختان پسته

مخفیگاه پسیل پسته زیر پوست درختان پسته حنماً قبل از...

بررسی آفات یونجه و راهکارهای مبارزه با آنها

بررسی آفات یونجه و راهکارهای مبارزه با آنها: ⭕️سرخرطومی برگ...

مبارزه با آفات

اصلاح و رفع آهکِ خاکهای آهکی

🌹 دیگر نگران -《(آهک)》- موجود در خاک زمینهای کشاورزی خود...